Plánovanie trenia bojovnice pestrej
07.01.2015 19:03Pred pokusom o trenie bojovníc Betta splendens by sme sa mali zamyslieť na tým, o čo nám ide. Skúsiť to? Rozmnožovať pre radosť? Šľachtiť? Ak to chceme skúsiť alebo rozmnožiť bojovnice len tak pre radosť, tu je pár poznatkov o trení:
- Pri bežnom trení bojovnice vyprodukujú 100-500 ikier (záleží na viacerých faktoroch, najväčší rekord bol takmer 1000 ikier).
- Po vytrení je potrebné oddeliť samicu aj samca samostatne od poteru. - Udržať teplotu vo vytieracej nádobe min. 26 °C. - Denne kŕmiť rybky minimálne dvakrát a meniť pravidelne vodu.
Hneď na začiatku bolo vhodné oboznámiť sa s niekoľkými poznatkami, ktoré nás môžu od plánu trieť bojovnice odradiť. Ak chcete mať len krásnych samcov a bez starostí, radšej si ich kúpte. Bojovníc sa nevyliahne 10-15, ktoré budú spolu nažívať. Bojovnica je agresívna ryba, ktorá je neznášanlivá a teritoriálna. Pri pokuse o chovanie páru spolu sú betty splendens dotrhané a majú potrhané plutvy a nielen samica, ale ani samec nebude mať chvost nikdy celý. Ich trenie nie je láskyplný akt, ale neprestajná naháňačka, tvrdá bitka a hryzance. Sme prekvapený? Je to bojovnica a nedostala to meno náhodou.
Možno sa to zdá až príliš negatívne, ale lepšie je začať faktami, ktoré budúcim chovateľom unikajú, a keď sa podujmú na trenie, sú žalostne prekvapení zo svojského dvorenia samca a snažia sa ho z agresivity vyliečiť prikupovaním viacerých samičiek. Agresivita neklesne, len sa rozdelí na počet samičiek, pričom kvalitný samec dokáže neprestajne obháňať aj dve samice. Samček sa ich nesnaží zabiť, ale donútiť ku treniu. Keďže však vždy pláva okolo iná, nevie svoje dvorenie koncentrovať a časom môže otupieť a nebude sa o trenie snažit.
Po zdanlivo negatívnom úvode začneme prakticky.
Nádoba na trenie je vhodná od 15 litrov a vyššie. Ak použijeme napríklad 50 l akvárium, stačí naplniť do výšky 15-20 cm a postupne dolievať. Pri menších, napr. 15 l, je potrebné po cca dvoch mesiacoch premiestniť ryby do väčšieho, aby mali miesto na plávanie a okrem toho, aby voda vydržala dlhšie čistá.
Použitie štrku je na chovateľovi, nevýhodou je zapadnutie ikier medzi kamienky, odkiaľ ich samec nedokáže vybrať a neskôr aj zapadanie nezjedenej potravy, ktorú je ťažšie odkaliť ako z prázdneho dna. Na prázdnom dne aj samec bez problémov nájde spadnutú ikru alebo vyliahnutý poter. Ja teda štrk vôbec neodporúčam.
Rastliny sú dôležitou zložkou. Okrem pohlcovania odpadových látok sú domovom nálevníkov a iných mikroorganizmov, ktoré sú vynikajúcou potravou pre poter v prvých dňoch. Plávajúce rastliny ako Riccia fluitans alebo žaburinka najmenšia (Lemna minor), rožkatec ponorený (Ceratophyllum demersum), Pistia, Egeria densa sú okrem toho aj vhodné na postavenie hniezda (oporný materiál) a sú prirodzeným úkrytom pre samicu. Trieť bojovnice sa však dá samozrejme aj bez rastlín.
Vzduchovanie je potrebné hlavne v menších nádobách, ako napríklad v spomínaných 15 l, kde by nemalo 200 vyliahnutých rybiek čo dýchať, keďže kyslík je spotrebovávaný aj pri rozkladných a hnilobných procesoch pri prebytku jedla. Poter dýcha žiabrami až do vývoja labyrintu (dýchací orgán, ktorý umožňuje dýchať atmosférický kyslík vynorením papuľou nad hladinu). Vzduchovanie odporúčam, hlavne ak sme sa rozhodli mať odchovné akvárium bez rastlín.
Krycie sklo udržuje vzduch nad hladinou teplejším ako je v miestnosti, čo si vyžaduje udržanie hniezda pokope, pretože voda je zvyčajne vyššej teploty ako okolitý vzduch. Namiesto krycieho skla je možné použiť aj igelit, ktorý musí byť o nádrž prichytený. Nevýhodou igelitu je, že treba vždy dávať pozor, aby nespadol, čím by sa hladina úplne prikryla a ryby by sa nemohli nadychovať (bojovnica je závislá na labyrinte ako primárnom zdroji vzduchu – pozor, možnosť udusenia!). Namiesto pokrytia celého akvária môžeme použiť polystyrénový kryt, pod ktorým bude teplý vzduch a samec pod ním môže vytvoriť hniezdo. Musí mať oblúkový tvar.
Ohrievač sa väčšinou používa 20-wattový. Nie je podstatná watáž, ale veľkosť, aby nevyčnieval, preto je možné použi napr. 75 W.
Filter, ktorý môže byť v prvom štádiu vypnutý alebo nastavený na minimálny výkon.